Jak to u nás funguje?

Nejsme klasický útulek. Fungujeme na principu domácích depozit, což jsou domácnosti jako každé jiné. Dobrovolníci (my jim říkáme opatrovníci) mají kočky u sebe doma v dočasné péči a tak kočka v žádném ohledu nestrádá. Naopak se učí chodu běžné domácnosti. Má své soukromí, svůj klid, dostatek lásky, mazlení, jídla i pití :-)


... a jak to všechno děláme?

1
Práce v terénu
Více Všechno to začíná v terénu, kde zjišťujeme všechny potřebné informace, dodáváme krmení do lokalit, kde žijí divoké kočky a nebo provádíme kastrace v koloniích.
2
Příjem do organizace
Více Zpravidla provádíme odchyt v lokalitě, následuje povinná veterinární prohlídka a přesun do karanténního zařízení.
3
Karanténa
Více Karanténa je nezbytná, abychom mohli vyloučit přenosné smrtelné choroby jako je FIP, FeLV, FIV apod. Do 3 dnů od nabrání vzorků zpravidla známe výsledky a pokračujeme v léčbě.
4
Léčba
Více Proces léčení probíhá ještě v karanténě, aby nedocházelo k ohrožení zdravých jedinců. Téměř žádná kočka se k nám nedostane naprosto zdravá, proto je léčba nesmírně důležitá a samozřejmě velmi nákladná.
5
Socializace
Více Aby mohla kočka začít hledat nový domov, musí vědět, kam se chodí na záchod, zásady stolování a samozřejmě jak se správně pomazlit s člověkem :-)
6
Hledání domova
Více Po uzdravení, testech na smrtelné choroby a procesu léčení je v domácím depozitu, kde čeká na nový milující domov.
7
Nový domov
Více Huráá, kočka jede do nového domova a začíná nová životní etapa plná her, lásky, jídla, mazlení a lásky :-)
8
Pravidelná kontrola
Více A abychom věděli, že se kočky v nových domovech mají opravdu dobře, provádíme čas od času kontroly.

1. Práce v terénu

Veškerá naše práce začíná v terénu. Dostaneme tip na opuštěnou kočku, která potřebuje pomoc a my neváháme vyrazit do lokality. Jako první se ptáme místních, zda je kočka opravdu toulavá a nebo má svého majitele. Zjišťujeme dobu, po kterou se kočka v místě nachází. Seznamujeme se často s místními krmiči, kteří kočkám dávají najíst i napít. Čím více informací o dané lokalitě a kočkách máme, tím dříve můžeme zahájit příjem do organizace. Pokud jsou kočky příliš plaché, zajišťujeme alespoň kastrace a šetrným způsobem tak redukujeme kočky v takových lokalitách, které jsou pro ně často nebezpečné.


2. Příjem do organizace

Abychom mohli kočku do organizace přijmout, musí pro ni být místo a finanční zázemí. Odchyt probíhá za pomoci odchytové klece, ale často k nám kočky sami přijdou, protože vědí, že jim jdeme pomoct. S odchytem máme dlouholeté zkušenosti a veškeré certifikáty. Ihned po odchytu je třeba veterinární ošetření, odblešení, odčervení apod. Často dáváme pipetu Stronghold za krk, vyčistíme ouška (často mají ušní svrab) a prověříme, zda není poraněna. V tento moment se číča stává plnohodnotným členem organizace a je jí založena evidenční karta. Na veterině vše důkladně zdokumentujeme, abychom mohli sdílet nový přírůstek do organizace.


3. Karanténa

Karanténa je nejdůležitějším zařízením v celém procesu záchrany koček. Mezi kočkami se totiž šíří mnoho velmi nebezpečných (a smrtelných) chorob - např. FIP, FIV, FeLV atd. Tyto nemoci mají navíc inkubační dobu, po kterou nemusejí být odhaleny. Proto každá kočka putuje do samostatné karantény (u nás jsou to místnosti). Karanténní zařízení není veřejnosti přístupné, protože se musí dodržovat přísné hygienické návyky.

Karanténa je ukončena v okamžiku, kdy máme jistotu, že kočka není infekční, nemůže ohrozit zdravé jedince a jsou vyloučeny přenosné smrtelné choroby. Provádíme tzv. PCR testy, které posíláme do Německé laboratoře IDEXX, která je v tomto ohledu nejspolehlivější (a také jedna z nejdražších). Náklady na testování jedné kočky se pohybují v řádu 2.000 - 4.000 Kč.

Díky důkladné a poctivé karanténě s prvotřídním testováním jsme mezi útulky v ČR na nejvyšší možné úrovni. Pokud to ale chceme dělat opravdu dobře a s láskou, musíme to dělat jen nejlepší možnou cestou, která je samozřejmě i ta nejdražší.

Kočky v karanténě »


4. Léčba

Aby mohla kočka hledat nový domov, musí být zdravá jako řípa. Během pobytu v karanténě tak často kočky léčíme na běžné nemoci (rýma, výtoky, svrab, blechy atd.), kterými mohou trpět i kočky ve vašich domácnostech. Proces léčení se někdy může táhnout delší dobu, protože některá onemocnění se těžko diagnostikují. Taktéž je často potřeba provést mimořádné operace, které jsou velmi nákladné. My se však nebojíme investovat deseti tisíce na záchranu i těch nejnáročnějších případů. Za všechny příklady je kocour Bob, který neměl šanci na přežití (akutní pankreatitida), kterému se zaváděla krmící sonda přímo do břicha a celé 2 měsíce musel mít 6x denně (i v noci) krmení přímo do žaludku. Nebo kocour Karlík, kterému třikrát za sebou vyhřezlo střevu z konečníku a musel na operaci dokonce na silvestra.

Virtuální adopce »


5. Socializace

Proces socializace se provádí již v domácím depozitu, kde si kočka po úspěšné léčbě zvyká na chod domácnosti. Musí si zvyknout na jiné kočky, běžné zvuky jako je pračka, mikrovlnka, vysavač a jiné dosud neznámé věci. Zároveň se učí hru, která pomáhá kočkám odbourávat stres. Učí se lásce k člověku a především mazlení.


6. Hledání domova

Když kočka hledá nový domov, musíme zvážit její povahové rysy. Každá kočka je totiž jiná a má jiné nároky na nové bydlení. Většina zachráněných koček z ulice si prožily hrozné zážitky, díky kterým si doslova užívají lidskou pozornost, mazlení a teplo domova. Proto takové kočky dáváme výhradně do domácností bez možnosti toulání venku, kde by jim opět hrozilo nebezpečí. Někdy jsou však výjimky, které potvrzují pravidlo a vyloženě potřebují chodit ven. Některé kočky jsou vhodné k dětem, jiné zase nikoli. Některé jsou dominantní a jiné zase submisivní. Všechny tyto prvky musíme brát v úvahu a snažíme se najít adekvátní domov, kde bude štěstí oboustranné.

Hledání domova probíhá především na sociálních sítích, většinou na Facebooku. Často nás ale lidé doporučí a tak se k nám dostávají z více směrů. S každým zájemcem se nejdříve seznámíme, ideálně zveme přímo do našich depozit, kde se s kočkou mohou seznámit a pokud si padnou do oka, je adopce na spadnutí. V tento moment si potvrdíme, že je vše v pořádku, sepíšeme adopční smlouvu, domluvíme podmínky adopce a kočka jde do nového domova.

Kočky hledající domov »


7. Nový domov

Tato fáze je tou nejšťastnější ze všech, protože vidíme skutečné výsledky naší práce. V okamžiku, kdy kočka odjede do nového domova, vždy uroníme slzu, protože ke každému zvířeti máme silnou citovou vazbu. Často nám lidé hned z nového domova posílají fotky nebo kočku rovnou doprovázíme, abychom se ujistili, že bude v dobrých rukách i podmínkách.

Po příjezdu do nového domova je to pro kočku velký stres a velká změna. Často je první reakcí hledání úkrytu a až poté začíná velké objevování všech zákoutí. Kočka si musí všechny objekty důkladně změřit, najít si svá nová oblíbená místa i činnosti. Pokud má nového spolubydlícího, je dobré seznamovat je postupně. Taktéž k člověku si musí vytvořit důvěru. Pokud má člověk trpělivost, po pár dnech či týdnech je kočka plnohodnotný člen domácnosti a dá svou lásku patřičně najevo.

Kočky, které našli domov »


8. Pravidelná kontrola

Nicméně novým domovem naše práce nekončí. Abychom opravdu věděli, že se kočka v novém domově má dobře, je potřeba provádět občasné kontroly. Ty děláme buď na dálku, nebo nás majitelé pozvou na kávu. Často vyprávějí úžasné příběhy, co mají rádi, jak si hrajou, co papají a tak dále :-)

Kontroly provádíme spíše proto, že rádi udržujeme s lidmi kontakt. S mnoha novými majiteli jsme dobří přátelé a těšíme se z každých fotek nebo videí, která nám zašlou.


Odebírejte Fouskozpravodaj do vašeho e-mailu

Přidejte se k našemu e-mailovému Fouskozpravodaji, občas vám pošleme přehled o tom, co se ve Fouskách stalo zajímavého. Třeba jaké máme nové kočky, kdo šel do adopce, zajímavé články nebo užitečné informace.