Ríša

  • Opustil nás
  • Evidenční číslo: 817
  • Pohlaví: kocour
  • Datum narození: 1.5.2018   (před 6 roky)
  • Věková kategorie: dospělák (1-8 let)
  • Opatrovník: Libuška (Plzeň-Litice)

Kocourek Ríša byl přijat z obce Robčice. Kocourek se v místě ukázal na podzim a hodní lidé ho krmili. Poslední dobou si všimli, že špatně chodí, ale jelikož je kocourek plachý, nedalo se poznat více. Dnes se povedlo kocourka odchytit, přijel k nám na základnu do Litic, Libuška hned vyrazila s kocourkem na veterinu do Černic, kde se kocourkovi okamžitě věnovali. Na všechny čekal hrozný pohled. Kocourek nemůže sám čůrat. Na rtg se ukázal obrovský, přeplněný močový měchýř. Nožičky a bříško měl kocourek potříštěné močí a ta mu úplně rozežrala kůži. Ríšánkovi byla zavedena cévka. Po pár dnech se zlepšil a na další kontrole paní veterinářka navrhla nerologické vyšetření, jelikož tomu napovídaly pohyby nožiček, které jsou z části ochrnuté.

Bylo zjištěno, že bohužel trpí syringomyelií, což je závažné onemocnění míchy. Poškození je velké a chirurgické řešení by u Ríši způsobilo více utrpení než pomoci. Laicky se dá říct, že se jedná o útlak míchy, což způsobuje Ríšovi potíže. Toto onemocnění je u kočiček velmi vzácné a my se ním budeme prát, co nám síly stačí. Tak jako Ríšánek.

Jednoho dne jsme mysleli, že pojedeme jen na kontrolu. Ríšánek měl větší bříško a byl smutnější. I tak ale ten den spapal 400 g kuřecí konzervičky Cosma, z čehož jsme měli obrovskou radost.

Jelikož plně neovládal močení a stolici kvůli svému vzácnému onemocnění syringomyelii, vyrazili jsme na veterinu hned při podezření, že není dobře vymočený.

Bohužel nás čekala úplně jiná zpráva. Potvrdilo se FeLV v onemocnění, které souviselo s tím, že Ríšánek měl plné bříško abnormálních tkání. Propuklo u něj nádorové bujení mízních uzlin. Laboratorní vyšetření ukázalo, že FeLV je u Ríšánka v progresivní formě, kdy dochází k velké replikaci v lymfatických tkáních, sliznicích a kostní dřeni. Kvůli tomuto typu FeLV onemocnění měla nemoc extrémně rychlý vývoj.

Vlastně ještě něco ano......

Pevně jsem mu držela hlavičku v dlaních, říkala mu, jak moc ho milujeme a ať pozdravuje na obláčku Moríska.

Ríšánek nám ho svou bojovností hodně připomínal. Strašně moc chtěl.... Měl to v těch svých nádherných očích, ale jeho tělíčko bylo proti.

Ríša k nám přišel jako troska a odešel jako milovaný kocourek s nádhernou váhou 5,5 kg Měl svou rodinu, nás, svou Fouskorodinu, která jej zbožňovala.

Nikoho by nenapadlo, že i přesto, že trpěl vážným a vzácným onemocněním, které se mělo jen zhoršovat, stane se mu osudným virové onemocnění kočičí populace.

Jestli můžete udělat něco pro svou kočičku, než si domů donesete nového kočičího kamaráda, nechejte jej otestovat na FeLV a FIV. Toto jsou nemoci, které se mezi kočičkami šíří kontaktem a bohužel se nedají léčit. Šíření nevyléčitelného onemocnění můžete zamezit včasným testováním kočiček.

Jméno: Ríša
Evidenční číslo: 817
Pohlaví: kocour
Datum narození / věk / kategorie: 1.5.2018 / před 6 roky / dospělák (1-8 let)
Datum nálezu: 13.4.2023
Místo nálezu: Robčice
Rasa: evropská
Zbarvení: mourovatá
Původ příjmu do organizace: nalezené zvíře hlášené na obec v místě nálezu
Nyní v péči opatrovníka: Libuška (Plzeň-Litice)

S láskou vzpomínáme také na tyto kočky

 

Odebírejte Fouskozpravodaj do vašeho e-mailu

Přidejte se k našemu e-mailovému Fouskozpravodaji, občas vám pošleme přehled o tom, co se ve Fouskách stalo zajímavého. Třeba jaké máme nové kočky, kdo šel do adopce, zajímavé články nebo užitečné informace.